Geloof beleven

Beschaving van liefde

Op weg naar de winter, worden de dagen korter en de blaadjes vallen van de bomen. Het lijkt of de natuur aan het sterven is. Juist in deze periode in de maand november is het traditie in onze Kerk om extra aan de overledenen te denken en voor hen te bidden.

Op 2 november wordt ook in onze Liduinakerk gebeden voor de gestorvenen en een kaarsje voor ieder van hen aangestoken. Een lichtje in de duisternis als uiting van liefde en als teken van gebed. De dag van 2 november wordt Allerzielen genoemd. We denken aan de doden en bidden om barmhartigheid voor hen. We geloven dat ieder mensenleven kostbaar is in Gods ogen.

In onze wereld lijkt een mensenleven vaak niet veel waard. In oorlogsgebieden sterven talloze mensen door geweld en aanslagen. En waar mensen in nood zijn of op de vlucht, worden ze vaak niet met respect geholpen. Zelfs het geven van voedsel en onderdak lijkt al teveel gevraagd.

Het is belangrijk om in deze donkere tijd onze medemens niet te vergeten: denken aan hen die ons in de dood zijn voorgegaan én aandacht houden voor de mensen met wie wij leven en die steun en aandacht nodig hebben. Het is een kwestie van beschaving, een beschaving van liefde die sterker is dat een cultuur van haat en dood.

Ik hoop dat veel mensen blijven meebouwen aan een beschaving van liefde, waarin de waardigheid van ieder mens telt en waarin de bereidheid leeft om elkaar van dienst te zijn. Iedere mens van goede wil kan aan die beschaving van liefde meewerken.

Het is de moeite waard om in donkere tijden voor de mensen om je heen een teken te zijn van solidariteit en verbondenheid. Door samen te bouwen aan een beschaving van liefde kan ook onze omgeving opnieuw een plaats worden van waarachtig samen leven.

+ J. van den Hende