De Madonna van Gérard Héman

De kerkgangers van zondag 15 februari is het misschien opgevallen: de Maria van Gérard Héman is dan nu toch eindelijk uit de Liduinakerk verdwenen. Het heeft heel veel inspanning gekost, maar het is gelukt om het reliëf uit de muur te halen zonder grote beschadigingen. Het unieke kunstwerk krijgt een mooie plaats in de nieuwe H. Bernadettekerk.
Het gaat om een zogenaamd diepreliëf van een madonna met kind van Chamotteklei. Het reliëf typeert de stijl van Héman: rijk gedecoreerd, vrijwel altijd met één of meer diertjes en figuren met een sprookjesachtig uiterlijk.

De liason tussen Héman (1912-1992) en de Liduinakerk was waarschijnlijk Jan Nieuwenhuis. Deze parochiaan was de eerste journalist die het publiek liet kennismaken met Héman. In de Maasbode en journalist van de Maasbode was de eerste journalist die zijn publiek liet kennismaken met deze kunstenaar: ‘Een onderwijzerszoon uit Schiebroek die in de ouderlijke woning voor zijn genoegen merkwaardige beeldjes sneed met veel zorg en smaak.’
Op zondag 19 april wordt de nieuwe H. Bernadettekerk in Schiebroek door mgr. Van den Hende ingewijd. Vanaf dat moment is dat de kerk van onze parochie. De nieuwe kerk is een modern gebouw, maar heel wat liturgische elementen uit de oude kerken van Overschie Hillegersberg en Schiebroek zijn terug te vinden in de nieuwe kerk.
Daarmee illustreren we dat dit voortaan dé centrale plek is in onze parochiegemeenschap, waar alle parochianen welkom zijn. Elke week belichten we hier één van die liturgische elementen en vertellen we iets over de herkomst.
Gaat u met ons mee?
Op de middelbare technische school had Héman zich niet op zijn plaats gevoeld. Vader Héman wilde weten wat de kunstkwaliteit was van het werk van zijn zoon en vroeg Jan Nieuwenhuis naar zijn oordeel. Kennelijk was dat oordeel van dien aard dat Gérard Héman naar de Rotterdamse academie ging. Daarna ging hij voor zichzelf aan de slag, nog steeds werkend vanuit de woning van zijn ouders. ‘De vorming op de academie heeft er niet voor gezorgd dat hij de eerder ingeslagen weg heeft verlaten: de wat in zichzelf gekeerde, zacht sprekende en in zichzelf gekeerde jongeman snijdt en schildert nog steeds origineel materiaal.’
Het fraaie reliëf dat dankzij zijn maker een sterke band heeft met onze regio is gelukkig behouden: het is het Mariabeeld dat voortaan centraal staat in de kleine Mariakapel, eigenlijk meer een nis, waar vanaf 19 april een kaarsje gebrand kan worden.
Meer berichten uit deze serie:
- Het corpus zonder kruis
- De inwijding van de H. Bernadettekerk op 19 april
- Tabernakel, godslamp en het processiekruis
- De kruiswegstaties
- Sint Cecilia en Sint Christoffel aan de voorzijde van de kerk
- De klokken en kruisen zijn ingewijd
- Wijdingskruizen en wijwaterbekkens uit Alblasserdam
- De hoeksteen van de nieuwe Bernadettekerk
- De klokken uit Overschie klinken tot in Schiebroek
- De Madonna van Gérard Héman

